Yukarı
Image Alt

Epique

Anasayfa  /  Blog   /  Cilt Bakımı Sırası, Günlük Cilt Bakımı Sıralaması

Cilt Bakımı Sırası

Düzenli cilt bakımı, cildin kir ve yağlardan arınmasını sağlayarak, sağlıklı ve canlı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Ancak cilt bakımını yanlış bir sıralama ile gerçekleştirmek cildinize zarar verebilir.

Cilt bakım ürünlerini doğru bir sıralama ile uygulamadığınız zaman, kullandığınız ürünler cildiniz tarafından yeterince emilemez. Bu da içeriklerinden tam anlamıyla faydalanamayacağınız anlamına gelir. Yanlış bir sıralama sadece ürünlerin etkisini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda akne, sivilce gibi çeşitli cilt problemlerine de sebep olabilir. Bu nedenle cilt bakımı sıralamasının doğru bir şekilde yapılması gerekir.

Günlük Cilt Bakımı Sıralaması Nasıl Olmalı? 

Cilt bakımı aşamaları, cildin temizlenmesi ile başlar. Bu sayede kir ve yağdan tamamen arındırılan cilde tonik uygulandıktan sonra göz çevresi bakımına geçilir. Serum uygulamasının ardından, ciltte var olan problemler ile ürünler kullanılır ve cilt nemlendirilerek bakım tamamlanır. 

Cilt Bakımı Aşamaları

Doğru bir cilt bakım rutini, sıralama şu şekilde olmalıdır: 

 

Temizleyici: Cilde bakım yapmadan önce cilt mutlaka kir ve yağdan arındırılmış, makyaj çıkarılmış ve gözeneklerin açılmış olması gerekir. Bu da cilt temizleyiciler ile sağlanabilir. Kuru ciltler için köpüklü temizleyiciler, yağlı ve karma ciltler için jel temizleyiciler tercih edilebilir. 

Cildi sadece makyaj temizleme mendilleri ya da misel su ile temizlemek yeterli olmayacaktır. Bu ürünler, tek başlarına cildi temizleyemezler. Bu nedenle cildin mutlaka bir temizleme jeli veya köpüğü ile temizlenmesi gerekir.

Maske: Temiz bir cildin gözeneklerinin daha da derinlemesine temizlenebilmesi, arındırıcı maskeler yardımı ile sağlanabilir. Haftada bir veya iki kez, gece cilt bakım sıralaması içine peeling etkili maskeler eklemek, cildinizin iyice temizlenmesine ve gözeneklerinin küçülmesine yardımcı olur.

Tonik: Tonikler hem kendinden önce uyguladığınız temizlik aşamasına rağmen yüzünüzde kalan olası kir ve yağları temizler hem de kendinden sonra uygulanacak olan ürünlerin cildiniz tarafından daha kolay emilmesini sağlar. Bu nedenle cilt bakımı rutini içinde mutlaka uygulanması gereken bir aşamadır.

Göz kremi: Göz çevresindeki deri, oldukça hassas ve ince bir yapıya sahiptir. Bu nedenle göz çevresine krem uygularken son derece nazik davranılmalı ve yumuşak hareketler yapılmalıdır. Göz çevrenizin her zaman nemli kalması, yaşlanma etkilerini azaltıcı bir güce sahiptir. 

Serum: Serumlar, diğer ürünlerin ulaşamadığı daha derin katmanlara ulaşarak yoğun bir bakım sağlarlar. Cildinizi aydınlatırlar, canlılığını korurlar, yaşlanma etkilerini azaltırlar ve cildinize ihtiyacı olan vitamini verirler. 

Lokal bakım: Cildinizde sivilce, leke ya da siyah nokta problemleri yaşıyorsanız, bu aşamada onlara yönelik bir ürün kullanabilirsiniz. Bu gibi ürünlerin cildiniz tarafından daha fazla emilmesi için, nemlendirici krem uygulamadan önce sürülmesi gerekir.

Nemlendirici: Yüz bakım sırası son aşamasında nemlendirici krem yer alır. Cilt tipiniz ne olursa olsun mutlaka neme ihtiyaç duyar. Bu nedenle cilt bakım rutini içinde nemlendiriciye yer verilmesi büyük önem taşır. Cildiniz yağlı ise, yağ oranı düşük bir nemlendirici; cildiniz kuru ise yağ oranı yüksek bir nemlendirici tercih etmelisiniz.

 

Cilt bakımı gündüz yapılacaksa, nemlendiricinin ardından güneş kremi uygulanması gerekir. Ancak gece yapılan bakımlarda, güneş kremi sürülmesine gerek yoktur.

 

Profesyonel Cilt Bakım Sıralaması 

Profesyonel cilt bakımına, cilt tipinin belirlenmesi ile başlanır. Yapılan testlerin ardından cilt tipi belirlendikten sonra, cilt tipine uygun ürünlerle bakım işlemine başlanır. 

İlk işlem mutlaka temizleme olmalıdır. Cilt temizlendikten sonra buhar uygulaması ile siyah noktalar ve lekeler yumuşatılır. Ciltteki ölü deri temizlenir ve nem maskesi uygulanır. En son aşamada azot serumu bakımı yapılarak işlem tamamlanır. 

Gece ve Gündüz Cilt Bakım Sıralaması 

Gece ve gündüz cilt bakım adımları arasında küçük farklar vardır. Örneğin, gündüz cilt bakımı yapılacaksa, nemlendirici aşamasından sonra mutlaka güneş kremi uygulanmalıdır. Kış mevsiminde dahi güneş kremi sürülmesi gerekir; çünkü soğuk hava cilde zarar verir. 

Ayrıca cilde maske uygulanacaksa, bu adımın gece bakımı sırasında uygulanması tavsiye edilir. Cilt gece boyunca kendini yeniler. Bu süre boyunca cildiniz ne kadar temiz ise, yenileme işlemi de o denli etkili olacaktır.

Yağlı Cilt Bakım Sıralaması 

Yağlı bir cilde sahipseniz, cildinizi mutlaka düzenli olarak sabah ve akşam temizlemeniz gerekir. Haftalık bir veya iki kez pürüzsüzleştirici peeling etkili bir maske uyguladıktan sonra yağlı ciltler için üretilmiş tonikler tercih edilmelidir. Siyah noktalar üzerinde etkili bir krem uyguladıktan sonra cildinizi nemlendirecek cilt bakımı sıralamasını tamamlayabilirsiniz.

Kuru Cilt Bakım Sıralaması 

Kuru bir cilde sahipseniz, cildinizi köpüklü temizleyiciler ile temizlemeniz tavsiye edilir. Hassas bir cilde sahip olduğunuz için yumuşak ürünler kullanmanız yararınıza olacaktır. Cildinizi güneşten korumaya özen göstermeniz ve gündüz cilt bakımı içinde güneş kremi uygulamanız son derece önemlidir.

Karma Cilt Bakım Sıralaması 

Karma ciltler, hem kuru hem de yağlı ciltlerin özelliklerini taşırlar. T bölgesi olarak adlandırılan burun, çene ve alın bölgesi yağlı iken, yüzün kalan kısımları kurudur. Bu nedenle karma cilt tipine sahip olan, karma ciltler için hazırlanmış özel ürünleri tercih etmelidir. Bu ürünler, T bölgesine yağlı cit tipine uygun bir bakım sunarken, yüzün kalan kısımlarının nemlendirilmesini amaçlarlar. Karma cilt tipine sahip olanların, yağlı ciltler için hazırlanmış ürünleri kullanması tavsiye edilmez, çünkü bu gibi ürünler yüzün T bölgesi dışındaki kuru olan bölgelerinin daha da kurumasına ve gerilmesine sebep olacaktır.

Senin için uygun EPIQUE ürünü hangisi?

X
Hoşgeldiniz
Epique Online Danışmanına Sorun

Parolayı Sıfırla