Yukarı

Cilt bakımında bitkileri doğru kullanıyor muyuz?

Birçok bitki insanlık tarihinin başlangıcından beri tedavi ve bakım amaçlı kullanılmaktadır. Eski tabiriyle lokman hekimlik günümüzde tekrar önem kazanmıştır. Bitkisel ekstrelerden; antioksidan, anti enflamatuar, anti bakteriyel, yapılandırıcı ve sakinleştirici birçok etken madde elde edilmektedir. Bu etken maddeler hatta birçok ilacın da hammaddesini oluşturmaktadır. Bitki tedavilerinin popülarite kazandığı bu geleneksel yöntemler son yıllarda daha çok dikkat edilmesi gereken bir sektör olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bitki içerikleri elde edildikleri bitkilerden dolayı doğal ekstrelerdir. Ancak bu durum onları her zaman zararsız, yumuşak ve etkili içerikler yapmaz. Bilindiği üzere doğada birçok zehirli bitki de mevcuttur. Aynı zamanda yoğun ve saflaştırılmış ekstreler çok güçlü etkilere de sahip olabilirler. Her birinin masum ve yan etkisiz olduğu asla düşünülmemelidir. Öte yandan faydalı olduğu bilinen bir bitkisel ekstrenin bulunduğu her ürün aynı etkinlikte değildir. Kullanılan doz, saflaştırılma düzeyi, stabilitesi ya da cilde olan geçirgenliği o maddenin kişiye ne kadar faydalı olacağını belirler. Faydaları bilinen popüler bitkisel ürünlerin birçoğu bu sebepten fayda sağlamamaktadır.

Sonuç olarak her bitkisel ürün saf ve zararsız olmadığı gibi, öte yandan her bitkisel ürün de faydalıda olmayabilir. Ayrıca bu bitkilerin merdiven altı dediğimiz bilinmeyen üretim yöntemleriyle ekstre edilip piyasaya sunulma durumu da söz konusudur ki; bu sağlığımız için büyük tehlike arz eder. Bu sebeple; bilimsel veriler ışığında ve ARGE çalışmaları neticesinde geliştirilen ürünleri araştırmalı, cildin ihtiyaçlarını doğada karşılayan özel bitkileri seçerek yan etkisiz olarak patentli bitkisel ekstraksiyon teknolojisi ile üretimi yapılmış ürünleri tercih etmeliyiz.

Post a Comment

Senin için uygun EPIQUE ürünü hangisi?

X
Hoşgeldiniz
Epique Online Danışmanına Sorun

Parolayı Sıfırla