Yukarı

Dermokozmetik ile Fitokozmetik arasındaki farkı biliyor musunuz?

Dermokozmetik ve Kozmetik arasındaki fark
Kozmetiği, ilaç ve dermokozmetikten ayıran en önemli fark verdiği vaattir. Kozmetikler bakım ve sıradan güzellik vaatlerinde bulunurken, dermokozmetik daha fazlasını, ilaç hammaddesi içermeden gerçekleştirir. Örneğin; bir şampuan saçı temizliyorsa kozmetik bir ürün olarak tanımlanırken, aynı zamanda saçtaki kepeği geçirme özelliğine sahip ise dermokozmetik bir ürün olarak tanımlanmamaktadır.

Dermokozmetik ürünlerin yukarıda da belirtildiği gibi ilaç hammaddesi içermemesine karşın, cilt üzerinde olumlu etkilere sahip olması ve bu ürünlerin ulaşabilir olması tercih edilmelerindeki en büyük unsuralardır. Dermokozmetik ürünlerde birçok kimyasal ve bitkisel aktif içerikler bir arada bulunur. Ayrıca, bu aktifleri koruma özelliği olan ve ürünlerde yaygın olarak kullanılan kimyasal koruyucu maddeler de bulunmaktadır.

Fitokozmetik
Son yıllarda insanların her alanda kimyasal içeriklerden uzaklaşmaya başlayıp, doğal ürünlere ve özellikle de bitkisel olanlara karşı artan ilgisi kozmetik sektöründe de fitokozmetik ürünlerin geliştirilmesine yol açmıştır. Fitokozmetik ürünler, cildin ihtiyaçlarını doğadan karşılama ilkesine sahiptirler ve güçlerini bitkilerden alırlar. Bu ürünler, bizlere doğanın sunmuş olduklarını bilimin ışığında harmanlanarak geliştirilmişlerdir.

Ürünlerin içerisinde yer alan bu bitkisel ekstratların güçlü aktif özütleri; en saf halleriyle ve en etkili konsantrasyon dozlarıyla elde edilir. Hiçbir şeklide toksik etki yaratmadan ve insan sağlığını olumsuz yönde etkilemeden, güvenilir şekilde kullanılır ve ambalajlanır. Ayrıca ürünlerin içeriğinde yer alan ihtiyaca uygun bitkilerin birlikte oluşturdukları güçlü sinerjik etki de ciltte maksimum fayda sağlar. Fitokozmetik ürünlerde standardize edilmiş tanımlı ekstrelerin kullanılmasının yanı sıra ürünlerin fayda sağlaması için içeriklerinde yer alan bitkilerin doğru konsantrasyonda olduğu markaları bulmak son derece önemlidir.

Ürünlere giren bitki çeşitliliği ve sayısı bakımından karşılaştırıldığında hem Türkiye’de hem de dünyada fitokozmetik ürünleri bulunan marka çeşitliliğinin az olduğu gözlemlenmektedir. Yüzümüzü her geçen gün doğaya ve doğala dönüyor olmamız, fitokozmetik ürünlerin artacağını ve gücünü doğadan alan bitkisel içerikli ürünlerin önümüzdeki yıllarda daha çok tercih edilen ürünler olacağını bize göstermektedir.

Post a Comment

Senin için uygun EPIQUE ürünü hangisi?

X
Hoşgeldiniz
Epique Online Danışmanına Sorun

Parolayı Sıfırla