Yukarı

Günlük Cilt Bakımı

 

Günlük cilt bakımına neden ihtiyaç duyulur? Bunun iki temel nedeni vardır. İlki cildi makyaj malzemelerinden ve gün içinde cildin maruz kaldığı kir, yağ, zararlı bakteriler gibi unsurlardan arındırmak; diğeri ise çevresel faktörlerin ve serbest radikallerin yarattığı tahribatın önüne geçerek yaşlanmayı geciktirmektir. Ne amaçla olursa olsun her cilt özel bir ilgi ve kendine uygun bir rutini hak eder.

 

En basit haliyle üç ana aşamadan oluşan bir günlük cilt bakımı rutini oluşturulabilir. Bu aşamaların ilki temizlik, ikincisi nemlendirme ve son olarak güneş korumasıdır. Her cilt tipinin ihtiyaçları ve sorunları farklı olacağından genellikle bu aşamalara başka cilt bakım ürünlerinin de dahil olmasıyla günlük cilt bakımı rutini tamamlanmış olur.

Günlük Cilt Bakımı Rutini Önerileri

Günümüzde çeşitli ihtiyaç ve beğenilere yönelik pek çok sayıda cilt bakım ürünü kullanıcılara sunuluyor. Hemen hemen herkes için uygun bir temizleyici, maske ve nemlendirici bulmak mümkün. Bu seçenekler arasından uygun ürünü bulmak bazen sizi zorlayabilir ama kendinize uygun bir rutin oluşturmak o kadar da karmaşık bir iş değil. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ürünlerin içerik listelerinin mümkün olduğunca doğal olmasıdır.

Doğal yollarla elde edilmiş, temiz içerikli ürünler sunan markalara ulaşmak artık çok daha mümkün. Bu markaları tercih edebilir ya da evde kendi cilt bakım ürününüzü doğal yağlar, özler ve bitki suları gibi çeşitli malzemeler ile kendiniz elde edebilirsiniz.

 

Cilt bakımı ile alakalı bir diğer can alıcı nokta da cilt tipi ve ihtiyaçları olmalıdır.  Her cilt tipi farklı şeylere ihtiyaç duyar. Örneğin: kuru cilt tipi fazladan neme ihtiyaç duyarken, yağlı cilt tipinin cilt üzerinde biriken fazla yağın giderilmesine ihtiyacı vardır. Dolayısıyla cilt tipine uygun ürün hayati bir önem taşır.

Cilt için her gün yalnızca uygun ürünler ve gerekli aşamalarla tamamlanmış bir cilt bakım rutini oluşturulmalıdır. Mümkün olduğunca az ürün kullanmak ve cildi fazla yormamak da önemli bir noktadır. Cildin ihtiyaçlarını gözlemleyerek anlamak mümkündür.

 

Bu gözlem için ise hemen hemen üç günlük bir süre yeterli olacaktır, ancak bu ihtiyaçlar mevsime göre de değişiklik gösterebileceğinden cilt sık sık gözlemlenmelidir.

Cilt için kullanılan ürünlerin yanı sıra beslenme ve su tüketimi cilt sağlığı ile doğrudan ilgilidir. Cilt güzelleştirme diyetlerinin en önemli unsuru su tüketimi olduğundan her ne olursa olsun cilt sağlığı ve güzelliği için buna özen gösterilmesi önerilir.

Günlük Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Cilt bakımı gece ve gündüz bakımı olarak sınıflandırılır. Gündüz tercih edilen cilt bakımının amacı, cildi gün içinde temiz, pürüzsüz ve nemli tutmaya odaklanır. Böylece makyajı daha konforlu bir biçimde gün boyu kullanmanız hedeflenir. Gündüz bakımının unutulmaması gereken en önemli parçası güneş korumasıdır.

Güneşin yaydığı çeşitli ışınlar cilt üzerinde yaşlanmaya ve cilt lekelerine neden olur. Bu durumun önüne geçebilmek için gündüz cilt bakım rutininin son aşaması mutlaka güneş kremi ile tamamlanmalı ve gün içinde iki saatte bir mümkün olduğunca yenilenmelidir.

 

Gece bakımı ise gün içinde ciltte biriken kiri, yağı, makyajı ve güneş kremini cilt yüzeyinden arındırmayı ve yaşlanma karşıtı bakım yapmayı hedefler. Bu nedenle daha kalın yapıdaki yaşlanma karşıtı ürünler bu aşamada kullanılması tercih edilen ürünlerdir. Gece bakımı uzun soluklu bir süreç olduğundan yaşlanma karşıtı kremleri uyku sırasında cilt tarafından yavaşça emilir ve gece boyu oluşması muhtemel olan su kaybının önüne geçmiş olur.

Ayrıca gece bakımıyla alakalı bilinmesi gereken en önemli unsurlardan biri leke yapması olası olan içerikleri gece kullanmaktır. Örneğin cilt yüzeyini hafifçe soyan ve yenilenip temizlenmesine katkıda bulunan asit ürünleri (BHA, AHA, Glikolik asit vb.) ve A vitamini türevi içeren içerikler (Retinol, Retinoid vb.) güneş ışığı altında ciltte leke bırakacağından bu ürünler gece kullanılmalı ve sabah hassas cildimize güneş kremi uygulanmalıdır.

Günlük Cilt Bakımı Ürünleri ve Malzemeleri

Cilt bakımı ilk olarak cilt temizliği adımıyla başlar. Bu adım için tercih edilen temizleyici içeriğinde sert kimyasallar ve aşındırıcılar bulunmayan hem doğaya hem de cilde dost bir temizleyici olarak seçilmelidir. Böylece cildinizi aşındırmadan nazikçe temizler ve cilt bariyerine zarar vermemiş olur. İkinci aşamada cildin ihtiyacına göre bir tonik tercih edilebilir.

 

Bu tonik gereksinime ve cilt tipine uygun olarak nemlendirici içerikleri barındıran, sıkılaşmayı destekleyen ve cildi maske ya da nemlendirici krem aşamasına hazırlayan bir tonik olabileceği gibi siyah nokta ve yağlanma sorunu ile savaşan içerileri barındıran dengeleyici bir tonik de olabilir. Tonik aşamasını sırasıyla serum izler.

 

Serum tıpkı tonik gibi şart olmayan bir adımdır ancak kullanılması fayda sağlar. Serumlar, yaşlanma karşıtı, leke karşıtı, cilt soyucu, siyah ve beyaz nokta karşıtı, antioksidan, nemlendirici gibi pek çok çeşidi bulunan cilt bakım ürünleridir ve cilde uygulayacağınız birkaç damla yeterli olur. Serum kullanmayı tercih etmeyen kişiler için ise çeşitli maskeler kullanılabilir.  Bu aşamadan sonra cildi nemlendirme sırası gelir. Göz çevresi ve yüz ayrı ürünlerle nemlendirilmelidir.

 

Göz çevresindeki deri vücudun diğer yerlerine görece çok daha ince olduğundan ayrı bir bakıma ihtiyaç duyar. Bunun için özel olarak formüle edilmiş göz çevresi kremlerinden biri kullanılmalıdır. Yüz ve boyun bölgesi için ise ayrı bir nemlendirici krem tercih edilir. Gece ise uyku maskesi bu tip kremlerin yerine zaman zaman kullanılabilir. Eğer gündüz yapılıyor ise cilt bakımı rutini kesinlikle güneş koruyucu ile tamamlanmalıdır.

 

Cilt bakımı yalnızca yüz ile sınırlı değildir ve vücudumuzun da bakıma ihtiyacı vardır. Yüz için uygulanan günlük rutinler kadar kapsamlı olmasa dahi vücut bakımı da nemlendirme ve güneş koruması açısından ihmal edilmemesi gereken bir noktadır. Vücut bakımı için de mümkün olduğunca doğal, temiz içerikli ve aşındırıcı olmayan temizleyicilerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Post a Comment

Senin için uygun EPIQUE ürünü hangisi?

X
Hoşgeldiniz
Epique Online Danışmanına Sorun

Parolayı Sıfırla