Yukarı

İdeal bir cilt bakımı nasıl olmalı?

Günlük cilt bakımı; yaşlanmaya karşı mücadelede, iyi ve genç bir görünüme sahip olmada cildin en önemli silahıdır. Tabii ki günlük ideal bir cilt bakımı için cilt tipinin, yaşın ve cildin ihtiyaçlarının iyi belirlenmesi ve bunlara uygun ürünlerin kullanılması çok önemlidir. Her cilt tipi ve her yaş için günlük cilt bakimi rutininiz sırasıyla temizleme, tonikleme, nemlendirme, onarma ve güneşten koruma ilkelisine dayalı olmalıdır.

Günlük cilt bakım ürünlerini; anti aging ürünler, leke gidericiler, akne karşıtı ürünler, göz çevresi bakım ürünleri, güneş koruyucular, vücut bakım ürünleri, saç bakım ürünleri, renkli kozmetikler (makyaj) ve ağız bakım sağlığı ürünleri olarak çeşitlendirebiliriz.

Günümüzde artık cilt bakım ürünlerinin ölçülebilir derece etkili olduklarını da söyleyebiliriz. Çünkü bu tarz ürünler laboratuvar ortamında yapılan testler sonucunda geliştirilip siz kullanıcılara sunulmaktadır.

Yaşlanma Karşıtı Bakım
Eğer anti-aging ihtiyaçlarınız söz konusu ise; çağımızda anti-aging bakım ürünlerinde son 15 yılın en önemli buluşu yaşlanma karşıtı güçlü aktif molekül ve bitkisel içeriklerin kullanılmaya başlanmasıdır. Bu aktif içerikler cildin kolajen ve hyalüronik asit yapısını güçlendirme özelliğine sahiptirler. Cildin sıkılığını, elastikiyetini, yoğunluğunu ve kolajen sentezini artırır cilt yapısını güçlendirirler. Tercih edilecek günlük bakım ürünlerinin bu yapıyı destekleyecek ve onaracak içeriklerden oluşmasına dikkat edilmelidir.

Akne Karşıtı Bakım
Cilt, yağlı ve aktif akne problemi yaşıyorsa içeriğinde yağ dengeleyici, anti bakteriyel ve antienflamatuar etki gösteren aknenin tüm patojenleri üzerinde etkiye sahip ürünler kullanılması gerekmektedir.

Göz Çevresi Bakımı
Göz çevresi yüzün en ince ve hassas derisine sahip bölgesidir. Bu sebeple ilk olarak yaşlanma belirtileri göz çevresinde görülür ve bu da yüzümüze yorgun bir ifade verir. Aynı zamanda koyu halka ya da torbalanma gibi problemler de göz çevresinin en büyük sorunlarıdır. Göz çevresi bakımında cildi besleyen, nemlendiren, çizgi ve kırışıklıkların hafiflemesine yardımcı olan, koyu halkaların ve torbalanmanın azaltılmasında etkili aktif içerikler bulunan doğru ve etkili ürünler tercih edilmelidir.

Leke Bakımı
Cildinizdeki problem; yaşlanmaya, güneş hasarına, hamilelik, doğum kontrol hapı kullanımı ve travmaya bağlı olarak oluşan lekelenmeler ise bu sorunları giderebilecek leke açıcı aktif içeriklere sahip ürünler kullanılmalıdır. Yalnız leke problemi yaşayan kişilerin leke açıcı ürünler kullanırken beraberinde mutlaka güçlü filtreleme özelliğine sahip bir güneş koruyucu kullanması çok önemlidir.

Bir diğer husus ise; güneşe maruz kalan bireylerin kısa ve uzun vadede cildinde olumsuz etkiler görüldüğü klinik çalışmalarla kanıtlanmış bir gerçektir. Çünkü güneş sadece lekelere sebep olmak ile kalmaz ayrıca kolajen ve hyalüronik asit gibi yapı taşlarının yıkımına da neden olan çok güçlü bir serbest radikaldir. Bu yüzden foto yaşlanma, lekelenme gibi cilt problemleri ile savaşmak için her mevsim düzenli olarak cilt tipine uygun SPF50 düzeyinde koruma sunan güneş koruyucu kullanmak, ayrıca güçlü bir antioksidan ve yenileyici madde olan C Vitamini içeren ürünlerle cildi desteklemek ideal günlük bakım ritüelinin vazgeçilmezleri olmalıdır.

Cildimiz en büyük organımız. Bu sebeple günlük olarak kendimize uygun doğru içeriklere sahip ürünleri kullanarak cildimizin ideal bakımını yapmak, onu korumak ve kaliteli yaş almasını sağlamak en önemli görevimizdir.

Post a Comment

Senin için uygun EPIQUE ürünü hangisi?

X
Hoşgeldiniz
Epique Online Danışmanına Sorun

Parolayı Sıfırla