Yukarı

Karma Cilt Bakımı

Karma ciltlerde bilinmesi gereken en önemli bilgi, her karma cilde uyan tek bir çözümün olmamasıdır. Bunun nedeni kuru alanların kuruluk, yağlı alanların ise yağ miktarının her ciltte farklı olmasıdır. 

Karma ciltlerde yağlı bölgelerde aşırı yağlanma, kuru bölgelerde ise aşırı kuruma görülebilir. Buna bağlı olarak cildin matlaşması, parlaması, sivilcelenmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Öyleyse, karma cilt bakımı nasıl olmalı? Karma ciltlerin bakımı nasıl yapılmalı? Karma cilt için hangi ürünler kullanılmalı? sorularının cevaplarını bilmeniz gerekir.

Karma ciltlerde yanlış kullanılan ürünler ile kuru alanlar daha kuru, yağlı alanlar ise daha yağlı hale getirebilir. Erkek ya da kadın cildinde karma yapı söz konusu olduğunda, doğru cilt bakım kombinasyonun bulunması biraz zaman alır. Bununla birlikte, en iyi ürünleri doğru alanlarda kullanmak, cildiniz için mümkün olan en iyi sonucu yaratır. 

Karma Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Karma cildi dengelemenin sırrı, hangi ürünlerin, ne zaman ve nasıl kullanılması gerektiğini bilmekten geçer. Bakımı, düzenli ve doğru ürünlerle yapılmalıdır. Bakım rutini atlanmamalı ve tahriş edici olmamalıdır. 

Karma cilt bakımında yağlı bölgeler için hafif ama etkili formüllerin kullanılması gerekir. Genellikle jel, losyon veya sıvı dokuya sahip ürünlerdeki güçlü, konsantre faydalı bileşenler tüm yüz üzerinde iyi sonuçlar verir.

Özellikle kuru alanlar üzerinde yumuşatıcı bir güçlendirici, serum veya nemlendirici kullanılması önerilir. Karma cilt bakımında kullanılan ürünlerin hiçbiri sert veya cildi tahriş edici maddeler içermemelidir. Karma cilde sahip kişilerde bir yüzde iki cilt tipi bulunur. Cildi korumak için her iki cilt tipine de uygun şekilde özen gösterilmelidir.

Karma Cilt Bakım Rutini

Karma cilt bakımı, yüzün farklı bölgelerine farklı bakım rutin uygulamalarını gerektirir. Yağlı cilt bakımı rutini ile kuru cilt bakım rutini arasındaki ideal uyumun bulunması gerekir. Kuruluğu yumuşatan ve parlaklıkla mücadele eden bakım rutini önerileri ile kuru alanlar yumuşar ve pürüzsüzleşir, yağlı alanlar daha az yağlı olur ve gözenekler küçülür.

Uygun bir temizleyici, toner, serum ve nemlendirici ürünle günlük bakımın aksatmadan yapılması önemlidir. Haftada bir kez, yüzün değişik bölgelerine ayrı maskeler ve hassas peeling uygulaması yapılmalıdır. Ancak çok sık peeling yapmanın, yüzdeki doğal yağları yok ederek sivilcelere ve tahrişe sebep olacağı unutulmamalıdır.

Karma Cilt Nasıl Olur?

Karma cilt tipi, yağlı ve kuru cilt olmak üzere iki ana cilt tipinin birleşimidir. Yüzün farklı bölgelerinde yağlı ve kuru alanların bir karışımı vardır. Tipik olarak burun, çene ve alında yağlı bir alana sahip cilt olarak karakterize edilir.

Cilt tipinizi etkileyen birçok faktör vardır. Genetik, ne tür bir cilde sahip olduğunuzu belirlemede en önemli rolü oynar. Ancak genetik tek faktör değildir. Çevresel toksinler, fiziksel stres ve hormon akışları gibi başka şeyler de cilt tipinize etkide bulunur. Cildinize uygun ürünler kullanmamanız da cilt tipinizi değiştirebilir. Özellikle sert veya cildi tahriş edici maddeler içeren ürünler kullanmak, yüzün bazı bölgelerini kurutur. Burun çevresi gibi yağlı olan diğer kısımlarda ise yağ üretiminin artmasına sebep olur.

Karma Ciltler İçin Bakım Ürünleri

Cildinizde daha fazla yağlılık yaratmadan kuru alanları nemlendirebilen nazik ürünler tercih etmeniz önemlidir. Karma ciltleri dengelemek için bakım ürünleri kullanılır.

Karma ciltler için bakım ürünleri, cilt üzerinde oluşan yağ ve kirleri kaldırmak için kritiktir. Bakım ürünleri cildin Ph seviyesini dengeler, cildi nemlendirir ve korur.

İçerisinde hyalüronik bileşenler barındıran bakım ürünleri, cildi yağlılık yaratmadan nemlendirir. Salisilik asit, yağ üretimini düzenler ve gözeneklerin tıkanmasını engeller. Laktik asit, ölü hücreleri uzaklaştırır ve gözenekleri temizleme özelliği ile peeling işlevi görür.

Antioksidanlar ve C vitamini içeren bakım ürünleri ise, çevresel hasarlardan koruyarak genel cilt sağlığını iyileştirir.

Karma Ciltler İçin Temizleyici

Karma cilt sahipleri için uygun temizleyici, hassas cildin lipit bariyerini korur. Yüzeydeki yağı temizlerken doğal nemini de hapsetmesini sağlar. Yeterli hidrasyon oranı yaratarak, cildin nemini almadan yağı ve kiri temizler.

Uygun temizleyici, aşırı yağlanma, sivilcelenme ve kızarıklık sorunlarının önüne geçer. Nazik bir temizleyiciden faydalanmak, cildi tahriş etmeyecek, kokusuz, hipoalerjenik, paraben ve sabun içermeyen bir yüz temizleyicisi seçmek önem taşır.

Karma Cilt Maskesi

İyi formüle edilmiş bir maske, cildin parlamasını, kuru ve gergin olmasını engeller. Karma ciltlerde yüz maskeleri kullanmanın; nemlendirme, yaşlanmayı geciktirme, pul pul dökülme ve yağ kontrolü gibi birkaç temel faydası bulunur.

Kil ve kömür maskeleri, cilt yüzeyindeki fazla yağı emer. Kömür ayrıca, tıkanmış gözeneklerden kiri nazikçe çekme konusunda benzersiz bir yeteneğe sahiptir. 

Hyalüronik asit ve gliserin içeren maskeler, cilde nemi çekerek cildin elastikiyetini korumasına yardımcı olur.

Soyulma etkili maskeler, ölü deri hücrelerini herhangi bir ovma olmadan çıkarmak için nazik asitler kullanır. Doğrudan T bölgesine uygulanan maskelerde gözenekleri açar ve cildinizde sebum üretimini azaltır. Ayrıca evde doğru malzemelerle hazırlanan maskelerde cildin sağlıkla ışıldamasına destek olur.

Karma Ciltler İçin Nemlendirici

Karma cilt, yağlı olmayan, ancak zengin bir nemlendiriciye ihtiyaç duyar. Yağsız ve kokusuz nemlendiriciler, yağ üretimini tetiklemez. Nemlendirme açısından zengin hyalüronik asit ve mineral içeren ürünler, günlük kullanım için  uygundur. Bazı nemlendiriciler, sivilce oluşumunun önüne geçer.

T bölgesi çok yağlı değil ve kuruluk az ise, tüm yüze aynı nemlendirici kullanılabilir. Yağ içeren ağır kremler, cildi yağlandıracağı ve gözenekleri tıkayacağı için bunlardan kaçınmak önemlidir. Yağsız, su bazlı bir losyon veya jel seçilmesi; ciltte yeterli nem dengesi oluşturarak sağlığını korumaya destek olur.

Karma Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kir, yağ ve yabancı maddeler tüm gün cilt yüzeyine yerleşir. Bu nedenle karma cilt bakımı düzenli ve doğru ürünler kullanılarak yapılır. Sabah ve akşam olmak üzere cildin yüzeyini fazla yağ ve kirlerden arındırmak için nazik bir temizleyici kullanılır. Temizledikten sonra besleyici bir tonik ile cilt dengelenmeli, tazelenmesine yardımcı olunmalıdır. Karma cilde sahip olan kişiler yüzlerine çok sık dokunmamalıdır.

Tüm cilt tiplerinin neme ihtiyacı bulunur. Bu nedenle karma ciltler de sık sık nemlendirilmelidir. Komedojenik olmayan ürünler kullanılması, karma cilt bakımında iyi bir etki yaratır.

Karma Ciltler İçin Yüz Temizleme

Nazik, suda çözünür bir temizleyici seçerek işe başlanabilir. Jel bazlı ve hafif köpüren temizleyiciler karma ciltler için iyi sonuç verir. Karma cilt için yüz temizliğinin aşamaları şu şekilde yapılır:

İlk aşama karma cilde sahip olup olmadığınızı belirlemektir. Çok kremsi yapıda olan yağlı ürünlerden kaçınmak gerekir. Alkol ve koku içeren ürünlerde cildi fazla kurutur ve yağ üretimini arttırır. Nazik temizleyiciler karma cilt tipleri için en uygun olanlarıdır. Yüz havluları, bakteri toplayabileceği için sivilcelere neden olur. Bu nedenle sık aralıklarla değiştirilmesi gerekir.

Yağların birikmemesi için yüz yıkama işlemi gün içerisinde atlanmamalıdır. Karma cilde sahip yüzler, sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yıkanmalıdır. Cilt doğru ürünlerle belirli aralıklarla eksfoliye edilmelidir.

Post a Comment

Senin için uygun EPIQUE ürünü hangisi?

X
Hoşgeldiniz
Epique Online Danışmanına Sorun

Parolayı Sıfırla