Yukarı

Göz Çevresi Bakımı

Göz çevresi, yüzün en hassas noktalarının başında gelir. Yüzünüzde bulunan deri katmanının kalınlığı, diğer bölgelerle kıyaslandığında, göz çevresinde daha incedir. Bu da yaştaki artışa bağlı olarak kırışıklıkların daha kolay ortaya çıkmasına neden olur. Aynı zamanda cildin alt tabakasında meydana gelen bir problem, üst tabakaya daha hızlı bir şekilde yansır. Göz çevresi bakımı için piyasaya sürülen ürünler de bölgenin hassasiyetine uygun bileşenlerle hazırlanır. 

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı blog sayfalarında sıklıkla yer alan bir konudur. Kırışıklık, kaz ayağı çizgisi, koyu halka gibi sorunları yaşayan çok sayıda kadın ve erkek, kendileri için doğru yöntemi araştırır. Goz cevresi bakimi için hem profesyonel güzellik uzmanları tarafından uygulanan yöntemler hem de kozmetik markalarının sunduğu ürünler vardır. Peeling, dermoroller, ışık dolgusu, PRP ve mezoterapi gibi yöntemler; göz çevresini aydınlatma da etkilidir. Bunun yanı sıra kırışıklıkların açılması ve morlukların azaltılması noktasında da katkı sağlarlar. Göz bakımı nasıl yapılır araştırması sırasında alerji ihtimali de dikkate alınmalıdır. Daha önceden cildin reaksiyon gösterdiği maddeleri içeren kozmetik ürünlerinin kullanımından kaçınmak, sağlıklı bir bakım için oldukça önemlidir. 

Evde Göz Çevresi Bakımı

Göz çevresi bakımında kullanılan ürünler, farklı fonksiyonlara sahip olarak üretilir. İhtiyaca uygun çözümler sunan kremleri şu şekilde sınıflandırmak mümkündür:

 

  • Göz çevresi kırışıklıkları giderici
  • Koyu halka görünümünü azaltıcı
  • Göz çevresi nemlendirme
  • Torbalanmayı önleyici
  • Göz çevresi aydınlatma 

 

Gözaltı bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabı, yukarıda sıralanan krem türlerinde aranabilir. Bu tür kremler hem var olan sorunları giderme hem de yeni oluşacak sorunları önleme noktasında fayda sağlamalıdır. Bunun yanı sıra her insanın cildinin yapısı, kremlerin içerisinde bulunan bileşenlere karşı gösterdiği tepki farklıdır. Bu nedenle krem seçiminin cilt tipine göre yapılması önemlidir. Evde göz çevresi bakımı yapılırken sert hareketlerden kaçınılmalıdır. 

Doğal Göz Çevresi Bakımı

Doğal göz çevresi bakımı için bitkilerden, meyvelerden ya da farklı yiyeceklerden yararlanmak mümkündür. Bu noktada tercih edilebilecek yiyeceklerden biri de salatalıktır. Salatalığın içinde bulunan K vitamini, halka görünümünün azaltılmasını sağlar. Aynı zamanda tirozinaz enzimi sayesinde aydınlatma etkisi de ortaya çıkar. Göz çevresi bakımı evde yapılırken salatalık, bir süre buzdolabında bekletildikten ve soğuk suyla yıkandıktan sonra uygulanmalıdır. Tatlı badem yağı ve bal karışımı, çay poşeti maskesi gibi yöntemler de göz çevresi doğal bakım yöntemi olarak tercih edilebilir. 

Göz Altı Bakımı

Göz altı bakımı ile amaçlanan koyu halkalardan, torbalardan ve çizgilerden kurtulmaktır. Bunun için etkili içeriğiyle ön plana çıkan ürünler ya da doğal yöntemler kullanılabilir. Farklı yöntemler denemeden önce günlük hayatta yapılacak bazı düzenlemeler de gözaltı bakımına olan ihtiyacı azaltabilir. Az uyuyanlar, uyku süresini artırarak işe başlayabilir. Yüzü her sabah soğuk su ile yıkamak da şişlik görünümünün ve halkalardaki koyuluğun azaltılmasında oldukça etkilidir. Göz altı bakımı nasıl yapılır diye araştırırken sorunun tıbbi tedavi gerektiren bir hastalıktan kaynaklanmadığından da emin olmak gerekir. 

Göz Çevresi Nemlendirme

Genetik faktörler, makyajın düzenli temizlenmemesi ve hatalı kozmetik ürünü kullanımı; kuruluğa yol açarak, göz çevresi nemlendirme ihtiyacının doğmasına sebep olur. Gündüz ve gece olarak sınıflandırılan nemlendiriciler, farklı bitkisel içeriklerle desteklenir. Gece ürünleri, uykuda olan cildin sabaha kadar gerekli neme ulaşmasına destek olur. Göz çevresi nemlendirme doğal yollardan da yapılabilir. Avakado, salatalık, aloe vera, kakao gibi besinler ile hazırlanacak maskeler; doğal bir nemlendirme sağlar.

Göz Altı Yorgunluğunu Gidermek İçin Öneriler

Göz altı yorgunluğunu gidermek için işe, beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmekle başlanmalıdır. Beslenme düzeninde bazı vitaminleri yeterince ya da hiç almamak, koyu halka oluşumunu tetikler. Fiziki ve zihinsel yorgunluk da göz altı yorgunluğuna yol açabilir. Göz altı morlukları için krem blog yazılarında doğal içerikli ürünlerin daha çok fayda sağladığından bahsedilir. Paraben ve sülfat içeren ürünler ise faydadan çok zarara yol açar.

Göz Temizliği ve Bakımı

Göz temizliği ve bakımının düzenli olarak yapılması, çevresel faktörlerin olumsuz etkisini azaltır. Makyaj kalıntılarının her gece yatmadan önce temizlenmesi gerekir. Makyajın temizlenmemesi nedeniyle cilt dokusunda bulunan gözenekler tıkanır; komedon oluşumu ya da farklı bir deformasyon meydana gelir. Bunun yanı sıra temizlenmeyen rimel, eyeliner gibi ürünler, enfeksiyon kaynaklı göz iltihaplarının en önemli sebebidir. Nazik bir şekilde cilde uygulanması gereken temizlik ürünlerinin kullanımı sırasında, kirpik diplerinde kalıntı bırakılmamalıdır. Göz çevresi bakımı doğal yollar ile yapılabildiği gibi temizlikte de doğallık sağlamak mümkündür. Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı gibi ürünler hem temizleyici hem de besleyici olarak kullanılmaktadır. 

Göz Çevresi Aydınlatmak İçin Öneriler

Göz çevresi bakımı nasıl yapılır sorusuna cevap arayanlar için aydınlatma etkisini nasıl sağlayacakları da ayrı bir merak konusudur. Aydınlık görünümün sağlanmasının anlamı, koyuluğun azaltılmasıdır. Koyu halkaların ya da mor göz altlarının nedeni; demir eksikliğinden, karaciğer ve böbreklere ilişkin hastalıklardan ya da tıbbi tedavi gerektiren rahatsızlıklardan kaynaklanmıyorsa doğru kozmetik ürünü ile göz çevresi daha aydınlık bir görünüme kavuşur. Bu aşamada nem, önemli bir etkendir. Bölgenin sürekli nemli tutulması ile olumlu yönde bir renk değişimi ortaya çıkar. Aydınlatıcı göz bakımında AHA ve BHA asitleri ile zenginleştirilmiş ürünler kullanılabilir. Doğal aydınlatma etkisi için sıcak suda bekletilen maydanoz suyu; yumurta beyazı, avokado içi ve bir kaşık limon suyu karışımı, uygulayabileceğiniz maskelerden bazılarıdır. Aşırı hassas ciltlerde limon gibi asidik meyvelerin kullanımında ölçülü olunmalıdır. 

 

Post a Comment

Senin için uygun EPIQUE ürünü hangisi?

X
Hoşgeldiniz
Epique Online Danışmanına Sorun

Parolayı Sıfırla